Küresel Çip Krizi

21 Mayıs, 2021

Çip üretiminde etkin madde olan silisyum’un Covid-19 nedeni ile talep edilenden daha az işlenmesi ve ayrıca salgın hastalık nedeni ile insanların elektronik cihaz kullanım gereksinimlerinin artması nedeni ile üreticiler talep edilen sayıda çip üretimi yapmakta güçlük çekmektedir.


Silisyum yarı iletken olarak yer yüzünde çok yaygın olmasına rağmen salgın hastalık nedeni ile üreticilerin günümüz şartlarında çip üretiminde arz talep dengesini koruyamadığı bir ortam oluşmuştur.

Çip Üretimin Fiyatlara Etkisi


Çip üreticilerinin talepleri eskisi gibi karşılayamadığı bu dönemde, elektronik ürün üretimi yapan firmalar ciddi anlamda bir dar boğaza girmiştir. Özellikle hammaddenin önemli ölçde Çin’den ithal edilerek üretilen led ekran, led tabela ve kayan yazı gibi ürünlerin fiyatları sürekli olarak yükselmektedir.

Kriz Nedeni ile Değişen Fiyat Politikası


Bizler hali hazırda tamamlamak üzere olduğumuz yada anlaşmasını yapmış olduğumuz projelerde herhangi bir şekilde fiyat artışına gitmedik, ancak maalesef Çin’de fiyatların her gün yükselmesi nedeni ile müşterilerimize uzun vadede sabit fiyat garantisini sunamamaktayız. Bu nedenle müşterilerimizin projeleri için her gün yeniden fiyat güncellemesi yapmasını tavsiye ediyoruz.

Kaan ÖZDEMİR

Freeled Led Technology İşletme müdürü

Paylaş: