Gelişen Led Teknolojisi

24 Eylül, 2021

Günümüzde teknoloji devi firmaların ev tipi televizyonlar için ulaşmış olduğu en yüksek çözünürlük 8K seviyesindedir, firmaların görüntü kalitesini artırmak için geliştirdiği OLED, QLED gibi teknolojiler parlaklığı en üst seviyeye çıkartırken ekranın siyah seviyesini korumaya çalışmasına dayanmaktadır.

lcd ve oled tv

Siyah Arka Planın Korunması Ne Anlama Geliyor

Basit tür LCD paneller ışık kaynağı olarak floransan yada led kullanırlar. LCD panel, resim görselini her biri ayrı renk verebilen piksellerden oluşturur, aydınlatma ünitesi arka planda çok fazla esnek bir yapıya sahip değildir sürekli olan ışık kaynağı görüntü tasarımında kullanılan bir çok rengin istenilen tonda görünmesini engelleyebilir, istenilen görüntü ışık kaynağının doğası gereği LCD panelin asla tam siyah olmaması neticesinde elde edilemez.


Ev tipi televizyonlarda bu gün OLED ve QLED teknolojisini görebiliyoruz, OLED teknolojisinde hedef, her bir led diyot kendi ışığını yayar yani ışık kaynağı, RGB led diyotunun kendisidir bu durum RGB led diyotlarının yanmadığı zamanlarda gerçekten derin siyah elde edilmesini sağlar böylece LED diyotun kalitesine göre NITS cinsinden parlaklık seviyesi ve renk kalitesi daha yüksek olur. QLED teknolojisinde ise yine benzer bir mantık kullanılmaktadır, klasik LCD panel arkasına yerleştirilen birçok LED diyot sayesinde RGB piksellerin aydınlatılması işlevi bir çok noktadan yapılması neticesinde siyah seviyesi en üst düzeye çıkartılarak yüksek seviyede renk kalitesi elde edilmektedir.

Endüstriyel Led Ekran

Endüstriyel led ekran panelleri genellikle 320x160mm PCB üzerine dizilmiş her biri kendi ışık kaynağına sahip RGB led diyotların milimetre cinsinden belli sıklıklarla dizilmesi ile oluşturulur. PCB, üretilecek panelin SMD LED diyotlarının ve sürücü çiplerinin dizilmesinin ardından kullanım alanına göre silikon ve plastik siyah çerçeve ile kaplanır.

Led ekran üretimi konusu, ekranın çalışacağı ortama izleme mesafesine göre değişiklik göstermektedir. İzleme mesafesi, izlenecek alandaki ışık kaynağının gücü, ekranın kullanacağı ortamdaki hava koşulları ve maruz kalma gibi değişkenler dikkate alınmaktadır.

endüstriyel iç mekan led ekran


Dış Ortam Led Ekran

Teknolojinin ilerlemesi ile IPx seviyesi dayanıklılıklar geliştiriciler tarafından üretilen çözümlerle LED panel ürünlerde IP68 seviyesine kadar yükselmiştir. Müşteri talepleri ve dış ortamda maruz kalma durumuna göre neredeyse su geçirmez led ekran üretmek mümkün hale gelmiştir. Sektörümüzdeki çözümler genelde yağmur suyuna dayanıklı ön yüzünde IP65 korumaya sahip panellerden üretilen dış mekan led ekranların arka yüzünün yalıtımında kompozit malzeme kullanılarak IP64 seviyesinde koruma sağlayabilmektedir.
Ekran yapımında kullanılan standart IP65 korumalı paneller çerçevesiz bir tasarıma sahiptir bu durum müşteri isteğine bağlı olarak sonsuz ve birleşim noktalarında çerçevesiz dış ortam koşullarına dayanıklı ekranlar üretmemizi sağlamaktadır.

İç Ortam Led Ekran

İç ortam led ekran üretiminde kullanılan panellerde NITS cinsinden çok yüksek parlaklıklar talep edilmez, ortam ışığına göre yeterli aydınlatma sağlayabilecek led diyotlarını daha da küçülterek kullanılabilmesi PCB üzerine endüstriyel tarzda daha çok led diyotun dizilmesine olanak tanır. Piksel yoğunluğu daha çok olan paneller çerçeve olmaksızın birleştirilerek ev tipi ekranlara göre daha yüksek çözünürlüğe ulaşabilirler.

Günümüzde ev elektroniğinde ulaşılmış olan 8K çözünürlük endüstride bazı durumlarda yeterli olmaz, özellikle mağaza içlerinde bulunan led ekranlarda her geçen gün daha yüksek çözünürlükte daha büyük ekran kullanım talebi oluşmaktadır.
Piksel yoğunluğu bakımından neredeyse 40K çözünürlüğe sahip olan led ekran üretmek ve bu ekranları, gelişmiş video processor-lerle yönetmek mümkündür.

Müjgan ÖZTÜRK

Sektörde Led denildiğinde akla gelen ilk firmalardan olmak, öz verili ve disiplinli çalışmayı gerektiriyor. led ile ilgili aradığınız herşeyi Freeled’te bulmanız mümkün.

Freeled Led Technology Pazarlama Müdürü .

Paylaş: