Led Tabela Video Gösterimi

11 Ara 2019

Led Tabela Video Gösterimi

Bilindiği üzere led tabela sistemleri denildiğinde aklımıza tek renk yazı ve animasyon gösterimi yapabilen ışıklı tabelalar gelmekteydi, teknolojinin hızlı gelişimi led tabela ve led ekran sistemlerindeki yeni teknolojik çalışmalar sayesinde, led tabela sistemlerinde, led ekran sistemlerinde olduğu gibi video gösterimi mümkün olmaktadır.

Led Tabela Video Gösterimi Nasıl Uygulanır

Led tabela sistemleri kırmızı led tabela, yeşil led tabela, beyaz led tabela, sarı led tabela ve mavi led tabela olmak üzere 5 ayrı renk seceneği bulunmaktadır, bu renklerden herhangi biri ile imalatı yapılmış olan led tabela sistemini video gösterimine uygun hale getirmek için led ekran sistemlerinde kullandığımız kontrol kartlarından kullanmamız gerekir. Led tabela imalatı esnasında video gösterimi yapılmasını istediğimiz led tabelaya hd-c1 veya hd-c3 led ekran kontrol kartı takılarak video gösterimi yapmaya hazır hale getirilir.

Led Tabela Video Gösterim Programı

Normalde tek renk olarak imalatını yaptığımız led tabela sitemlerinde power led programı kullanılmaktadır. Led ekran kontrol kartı ilavesi ile tek renk led ekran haline gelmiş olan led tabela sistemlerinde, led ekran kontrol kartı kullanıldığı için, led ekran sistemlerinin programlamasında kullanılan ledart programı kullanılması gerekmektedir.

Led Tabela Video Görüntü kalitesi

Led ekran sistemlerinde kullanılan led paneller kırmızı, yeşil ve mavi renkteki ledlerin bir araya getirilerek imal edilmiş ürünler olduğu için led ekran sistemlerinde video göterimi yapıldığında gerçeklerine uygun bir görüntü elde ederken tek renk led ekran olarak ta tanımladığımız, led tabela sistemlerinde görüntü kalitesi daha düşük olacaktır, bunun nedeni led tabelayı oluşturan led paneller tek renk ledlerin biraraya gelmesi ile oluşmaktadır, bu nedenle led tabelada gösterim yapılacak olan resim yada video tek renk olarak görünecektir.

Led tabela sistemlerinde video gösterimini örnekle acıklamak gerkirse led ekran sistemlerindeki video gösterimi günümüz teknolojisinde üretilmiş renkli televizyonlar gibi olurken led tabeladaki görüntü 80 li yıllarda üretilen siyah beyaz televizyonlar gibi tek renk ve tonları seklinde olmaktadır.

Led Tabela Video Gösteriminin Fiyat Hesaplaması

Led tabela sistemlerinde video gösterimi yaparak tek renkli led ekran elde etmek fiyatı etkileyen bir yöntem olmasına rağmen full color led ekran sistemleri ile karsılaştırıldığında karşımıza cüzi denilebilecek rakamlar çıkmaktadır.

Video gösterimli olarak hazırlanan led tabelanın normal fiyatı üzerine led ekran kontrol kart fiyatı ilave edilerek tek renkli led tabela fiyatı hesaplanmış olur.

Led Tabela Video Gösteriminin Led Ömrüne Etkisi

Led tabela sistemlerinde led ömrü olarak ortlama 100.000 saat garantisi verilmektedir, ancak video gösterimi yaptığımız led tabelalarda ledin kullanım yoğunluğu yüksek olduğu için bu süre kısalmaktadır.

Led tabela sistemlerinde kullanılan led panellerin 1 tanesinde 512 adet led bulunmaktadır. Yazı yada animasyon gösterimi esnasında bu ledlerden küçük bir kısmı aktif olarak çalışırken çoğunluğu yazının durumuna ve animasyonuna göre zaman, zaman aktif çalışmaktadır. Video gösterimi yaptığımız led tabela sistemlerindeki led paneller üzerindeki 512 adet ledin hepsi aktif olarak çalışmaktadır. Bu durumda led ömrünü video gösteriminde azalttığını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir