Led Tabela Garanti Koşulları

11 Ara 2019

Led Tabela Garanti Koşulları

Led tabela sistemlerinin günümüz reklam sektörünün en etkili silahları haline gelmesi ile birlikte, led tabela garanti süresi ve led tabela garanti koşulları büyük bir tartışma konusu ortaya çıkardı. Bir çok üretici firmanın 2 yıl garanti verdiği halde, bir arıza olması durumunda, kullanıcı hatası diyerek işin içinden çıkmaya çalışması, hakkıyla işini yapan firmalara karşı üreticinin şüpheli gözlerle bakmasına neden oldu.

Bu yazımızda led tabela sistemleri ilgili tüketicilerin merak ettikleri konuları anlataçağım.

Led Tabela Garanti Süresi

Led tabela sistemlerinde oluşan arıza durumlarında tamir, değişim ve bakım gibi işlemlerinin yapılması için, üretici firmanın sorumlu olduğu sürece led tabela garanti süresi denir.

Led Tabela Garanti Süresi Kim Belirler ?

Led tabela sistemlerinde garanti süresi üretici firma tarafından belirlenir.Led tabela imalatında kullandığı malzemenin kalitesine güvenerek verdiği süre 1 yıl ile 5 yıl arasında değişir.

Led Tabela Garanti Süresi Ne Zaman Başlar ?

Led tabela imalatı üretici firma tarafından tamamlanıp yerine montaj yapıldıktan sonra garanti süresi başlar. Bir çok üretici firma garanti süresinin başlangıç tarihi olarak fatura kesim tarihini dikkate almaktadır.

Led Tabela Garanti Kapsamına Neler Dahil Edilmez ?

Led tabela imalatı ve led tabela montajı aşamasında kullanılan her bir parçanın arızası led tabela garanti kapsamı içine girmektedir. Fakat dış faktörler dışardan gelen bir darbe sonucu kırılma, yüksek voltaj sonucu güç kaynağı problemleri, yıldırım, sel, deprem vb. şeyler led tabela garanti kapsamına dahil edilemez.

Led Tabela Kasko Yada Sigorta olabilir mi ?

Led tabela sistemleri ülkemizde son 2 yıldır yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sebepten bir çok sigorta veya kasko firmasının kategorileri arasında yer almaktadır. Bir kaç özel sigorta firması tarafında sigorta ve kasko işlemi yapılan led tabela sistemlerine henüz resmi bir sigorta ve kasko işlemi uygulanamamaktadır.

Led Tabelada Sıkça Görülen Arızalar

Led tabela sistemleri yüzde yüz elektronik donanıma sahip mekanizmalardır. Her elektronik üründe oluşabilecek tüm sorunlar led tabela sistemlerinde de görülmektedir. Led tabela sistemlerinin elektronik sorunlarının yanına kullanılan kalitesiz malzemeler ve bilgisizce yapılmış imalat aşamaları da eklenince led tabelanın sorun yumağı haline dönüşmesi kaçınılmaz hale gelmektedir.

Sorun; Led Tabela Panel Arızası: bilindiği üzere led tabela sistemleri 16×32 p10 led panellerin birleştirilmesi ile oluşan mekanizmalardır. Led panel üzerinde piksel hatası, işlemci hatası, kart hatası, elektronik yollarda temassızlık, data veri giriş ve çıkışlarında temassızlık, elektrik akım mekanizmasında temassızlık vb. sorunlar kullanılan led panelin çalışmasını engelleyeceğinden led tabelada led panel arızası olarak görülecektir.

Çözüm; Led panel arızası görülen led tabela sistemlerinde arızanın giderilmesi genellikle led panelin değiştirilmesi ile çözülebilmektedir.

Sorun; Led Tabela Güç kaynağı Sorunu: Led tabela sistemlerinde güç kaynağı ile ilgili bir sorun olduğunu led adaptörün yani diğer bir adıyla güç kaynağına bağlı led panel grubunun sönük yanması yada hiç yanmaması seklinde belirli olur.

Çözüm; Led tabela sistemlerinde bir gurup panel hiç yanmıyorsa eger orda bağlı olan led adaptörün işlevini yapamadığı yandığı anlamına gelir değiştirmek en doğru yol olacaktır. Fakat led tabela sistemlerinde bir grup led panel sönük yanıyorsa, burda bağlı led adaptörün gücünün led panel sayısına yetmediği anlamına geleceğinden kullanılan led adaptör miktarı artırılmalıdır.

Sorun; Led Tabela Data Kablosu Sorunu: L ed tabela sistemlerinde yazı belirli bir led panele kadar düzgün o led panelden sonra karmaşık yazılar haline geliyorsa, led paneller arasında data yani veri geçişinde sıkıntı var demektir.

Çözüm; led tabela data kablosu arızası tespit edilen sistemlerde data kablosu yenisi ile değiştirilmelidir.

Sorun; Led Tabela Elektrik Kablo Sorunu: Led tabela sistemlerinde yazılar belirli bir panele kadar görünüyor o led panelden sonra hiç ısık yanmıyorsa elektrik geçişini sağlayan elektrik kablosunda temassızlık oluşmuş demektir.

Çözüm; led tabela elektrik kablosu sorununda kablo tamamen kömürleşip yanmadıysa değiştirmeye gerek yoktur. Bağlantısı kontrol edilerek sağlamlaştırmak yeterli olur.

Sorun; Led Tabela Kontrol Kartı Sorunu: Led tabela sistemlerine program yüklemesi yaptığımızda yazıların tamamı karışık ve anlamsız olarak görünüyorsa problem ya programsal yada kontrol kartı ile ilgilidir.

Çözüm; led tabela kontrol kartı ile ilgili sorundan dolayı led tabela sistemlerinde karmaşık ve anlamsız bri görüntü oluşuyorsa kesinlikle kontrol kartı yenisi ile değiştirilmelidir.

Sorun; Led Tabela Programsal Sorunlar: Led tabela sistemlerinin hafızasına yüklediğimiz yazı istediğimiz büyüklükte değil ise, yazı led tabelanın tamamını kaplamıyorsa, animasyon gösterimi yoksa, belirli bir saatte kendiliğinden kapanıyorsa, istenilen parlaklıkta değilse vb. sorunlar yaşanıyorsa buradaki tek sorun led tabela sistemlerinde yazım esnasında programsal bir hata yapılıyor demektir.

Çözüm; Freeled elektronik teknik ekibi ile iletişim geçip uzaktan yardım desteği ile kısa sürede sorunu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir