Led Güzergah Tabelası

11 Ara 2019

Led Güzergah Tabelası

Toplu taşıma araçlarının gittiği yönü gösteren, genellikle durakta bekleyen yolcuların kolaylıkla okuyabilmesi için ışıklı olarak üretilen sistemlere Güzergah Tabelası denir.

Güzergah Tabelasının Çeşitleri

Işıklı Güzergah Tabelası

Alüminyum folyo üzerine yazılan yer isimleri farklı sistemdeki ışıklandırma sistemi ile aydınlatılarak kullanılan sistemlere ışıklı güzergah tabelası denir.

Işıklı Güzergah tabelaları, her güzergah için farklı bir tabela kullanılmak zorunda kalındığı için oldukça maliyeti yüksek sistemlerdir. Bu nedenle son dönemlerde teknolojinin gelişimi ile birlikte yerini led güzergah tabelalarına bırakmaktadır.

Led Güzergah Tabelası

Led tabela ve kayan yazı sistemlerinde olduğu gibi led panellerin bir kasa içinde toplanması ile üretilen sistemlere Led Güzergah tabelası denir.

Led Güzergah Tabelası Ve Led Tabela Arasındaki Farklar

Led Güzergah Tabelaları görünüş olarak led tabela sistemlerine çok benzemesine rağmen imalat aşaması ve kullanımı aşamasında bir çok farklılıklar çıkmaktadır.

Led tabela sistemleri 220 volt elektriği 5 volt elektriğe dönüştürecek led adaptörler kullanılarak üretilirken Led Güzergah Tabelaları 12 volt veya 24 volt elektriği 5 volta dönüştüren led adaptörler kullanılarak üretilmektedir.

Led tabela sistemlerinde kullanılan kontrol kartları usb wifi veya network baglantılı olurken Led Güzergah tabelasında kullanılan kontrol kartları usb girişli olup buton yada uzaktan kumandalı olarak üretilmektedir.

Led tabela sistemlerinde kullanılan malzemelerin fiyatları güzergah tabelasında kullanılan malzemelere göre daha uygun fiyata sahip olduğu için led tabela ve kayan sistemleri daha uygun fiyata satılmaktadır.

Butonlu Güzergah Tabelaları

İmalatı yapılan Güzergah tabelasının çerçevesi üzerine yerleştirlen buton kontrolü ile Güzergah isimlerinin değişmesi sağlanarak çalısan sistemlerdir. Led Güzergah tabelasının hafızasına usb aracılığı ile kayıt edilmiş olan güzergah isimleri butona basarak değiştirilir.

Uzaktan Kumandalı Güzergah Tabelaları

Güzergah tabelasında kullanılan kontrol kartına uyumlu uzaktan kumanda kullanılarak üretilen sistemlerdir. Güzergah tabelasının hafızasına kayıt edilen güzergah isimleri kumanda üzerinde bulunan rakamlar kullanılarak değişim yapılır. Mesela Güzergah tabelasının hafızasında 125. sıraya kayıt ettiğimiz güzergah isminin tabelada görünmesi için kumanda üzerindeki 1, 2, 5 ve ok tuşlarına basarak tabelada 125. sıradaki güzergah isminin görünmesini sağlayabiliriz.

Güzergah Tabelasında Renk Seçenekleri

Güzergah tabelalarındaki renk seneği led tabela sistemlerinde olduğu gibi mavi sarı yeşil kırmızı ve beyaz olarak 5 çeşittir. Fakat Güzergah tabelalarında en çok kullanılan renk olarak sarı güzergah tabelaları karsımıza çıkmaktadır.

Tek renk güzergah tabelalarının yanında maliyetinin yüksek olusu nedeni ile çok fazla tercih edilmeyen full color güzergah tabelaları da kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir