06 Oca 2020

Kayan Yazı

Led panellerin birleşmesi ile meydana gelen, hareket eden yazılar seklindeki tabela modeline kayan yazı denir. Diğer bir adı da led tabela sistemleridir.

Günümüz teknolojisiyle, eski model tabelaları unutturma aşamasına gelen ,kayan yazı diğer adıyla led tabela sistemlerine olan ilgi her gecen gün biraz daha artmakta.

Kayan yazı sistemleri kendi reklamınızı kendi ifadelerinizle yapma olanağı sunar.

Neden Kayan yazı?

Gerek kullanım kolaylığı ,gerekse maliyetinin klasik tabelalara göre daha düşük olması kayan yazı sistemlerine gösterilen ilgiyi artırıcı unsurlar olmuştur.

kayan yazı sistemlerinde arka arka birden fazla reklam yayınlayabilir,yayınladığınız reklamın tekrarlama süresini belirleye bilirsiniz. isteğe bağlı 5 renk seneği olan kayan yazı sistemlerinde ışık ayarı azaltılıp yükseltilebilir. Ayrıca kayan yazı sistemlerinin klasik ışıklı tabela sistemlerine göre daha düşük enerji harcaması ile oluşan elektrik tasarrufu terhin edilme sebeplerinden biridir.

Kayan Yazı Kullanım Alanları

Hemen hemen her sektör dalında kullanıl kayan yazı sistemlerini en yoğun olarak gördüğümüz yerlerin basında benzin istasyonları,cafeler,kuaförler,berberler,galericiler ve emlak ofisleri gelmektedir.

İlanlarını sık sık değiştirmek zorunda olan firmaların özellikle tercih ettiği kayan yazı sistemlerini aklımıza hiç gelmeyecek sektörlerde dahi görmek mümkün hale geldi.

Kayan Yazı Malzemeleri

Kayan yazı sistemleri led panel,led adaptör ,led kontrol kartı ve led kasa olmak üzere dört parcadan oluşur. Led Panel: kayan yazı sistemlerinde kullanılan led panellere p10 led panel adı verilir.16×32 ebatında olan p10 led paneller kırmızı,sarı ,beyaz, yeşil ve mavi renkler olamak üzere 5 farklı renk seceneği sağlamaktadır.p10 led paneller pilastik kalıb içine yerleştirilmiş ledler topluluğudur. 16×32 ebetındaki p10 led panel üzerinde 512 adet led bulunmaktadır.

Led Adaptör: Dışardan gelen elektirik akımını led panel kullanımına cevirerek gönderen parcalardır. Bildiğimiz üzere led paneller 5 volt elektrik akımı ile çalışan sistemlerdir. Bu sebepten elektirk led panel üzerine verilmeden önce led adaptör aracılığı ile üzerindeki elektrik akımı 5 volta düşürülür.

Led Kontrol Kartı: Kayan yazı sistemlerinin beyini olarakda tanımlayabileceğimiz led kontrol kartı ledpaneller üzerinde ledlerin senkronize bir sekilde yanarak yazı yada animasyonun oluşmasını sağlayan malzemedir.L ed kontrol kartı ile led panel üzerindeki bazı led ler sönük bazı led ler yanar halde olması sağlanır.

Led Kasa: kayan yazı malzemelerinin bir arada durmasını sağlayan alimunyum yada saç malzemedem oluşan iskelet kısmıdır.led kasanın cnc kasa ve lazer kasa olmak üzere iki modeli bulunmaktadır.

Kayan yazı İmalatı

Kayan yazı imalatı dediğimizde hepimizin aklına büyük makinalar ve imalat atölyeleri gelmektedir. kayan yazı imalatı diğer sektörlerdeki imalat sistemlerinden cok farklı bir uygulamadır.

kayan yazı imalatı için düz bir zemin ,kayan yazı malzemeleri ve bir tonavida yeterli olacaktır. kısaca kayan yazı imalatını anlatmak gerkirse;

Düz zemin üzerine yapmak istediğimiz ölcü ihtiyacı kadar 16×32 ebatındaki p10 led paneller yerleştirilir.led panellerin conta dediğimiz apataratları led panel arka yüzündeki yuvalı kısma yerleştirilir. Lazer kasa olarak belirttiğimiz kayan yazı kasası panellerin delik yerleri ile lazer kasanın delik yerleri uyuşaçak sekilde üstüne yerleştirilip vida yerlerinden vidalar aracılığı ile sabitlenir. Daha sonra yine led paneller le birlikte verilmiş olan kırmızı ve siyah renkteki elektrik kabloları siyah eksi kutupa kırmızı ise artı kutupa gelecek sekilde led panel arka yüzüne takılır. Elektik kablolarının takılmasından sonra led adaptörlerden amper hesabı yapılarak led panellere enerji kabloları takılır. kayan yazı sisteminin elektrik donanımı bittikten sora veri girişini ve dagılımını yapacağımız sistem uygulanmalıdır. Bunun için öncelikle paneller arası bilgi akışını saglayacak olan data kabloları ile paneller birbine baglanır . ilk panel üzerine takılmış olan data kablosunun boşta kalan uçu kontrol kartına takılır.

tüm bu işlemleri doğru olarak yaptıktan sonra kayan yazı imalatımız bitmiş olur.

Kayan Yazı Program Yükleme

Kayan yazı sistemlerinde bayi ve müşterilerimizin en cok zorlandıkları nokta aslında kayan yazı sistemlerine yazı yada animasyon yükleme aşamasıdır.

Kayan yazı sistemlerine program yükleme işlemi firmaların gözünü korkutsada, mantığını anladıktan sonra cok başit bir işlemdir.

Kayan yazı program yükleme işlemi için 1 adet usb belleğe ijtiyacımız olacaktır. Freeled elektronik internet sayfasından bilgisayırmıza indirip kurduğumuz powerled programı üzerindeyaptığımız çalışmayı usb bellek aracılığı ile kayan yazı tabelaya yükleme yapmamız gerekir.

kayan yazı tabele sitemlerine yükleme yaptığımız her program biz tekrar yükleme yapana kadar devam eder. yaklaşık 2 CB olan kayan yazı hafızası istenildiği kadar bilgi yüklemeye müşaittir.

powerled programı üzerinde bulunan 44 farklı animasyon ceşiti ile yazılan yazıların farklı şekilde görünmesini sağlar

Kayan Yazı Fiyatı

Kayan yazı sistemlerinin bu kadar yoğun ilgi görmesinin en büyük etkeni olan kayan yazı maliyetleridir. Eski model olarak adlandırdığımız klasik ışıklı tabela ile karşılaştırdığımızda kayan yazı fiyatı klasik tabela fiyatının nerdeyse yarısıdır.

Kayan yazı imalatı yapan firmalar içinde işçilik maliyetinin çok yüksek rakamlarda olmaması kayan yazı sistemlerini cazip fiyatlarla satmalarını sağlar.

Kayan yazı sektörüde imalatçı firmalar arasında başlayan fiyat rekabeti sayesinde tüketiciler çok uygun fiyatlara kayan yazı sistemlerini satın almaktadır. fakat unutulmamalıdır ki en uygun fiyata alan her zaman daha karlı olmaz . Uygun fiyat ürün satın almak ne kadar önemli ise kaliteli ürünü uygun fiyata almak daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir